Představujeme se Vám –
Kurikulum podpory zdraví v MŠ, podle kterého již mnoho let pracujeme
MŠ Pražská 80, Znojmo s odloučeným pracovištěm MŠ MUDr. J. Janského 13, Znojmo
Stěžejním cílem naší „ ZDRAVÉ MŠ „ je, aby se děti již od MŠ naučily postojům, které spočívají v úctě ke zdraví a praktickým dovednostem chránícím zdraví. Tento cíl se týká i zaměstnanců MŠ, protože děti se nejlépe učí napodobováním našich postojů a chování.
Člověk podporující zdraví se vyznačuje následujícími kompetencemi:
- uvědomuje si, že zdraví je prioritní hodnotou
- dovede řešit problémy a řeší je
- má vyvinutou odpovědnost za vlastní chování a za způsob svého života
- posiluje duševní odolnost
- ovládá dovednosti komunikace a spolupráce podílí se aktivně na tvorbě podmínek a prostředí pro zdraví všech
Programem podpory zdraví v MŠ prolínají dva důležité principy:
- Respekt k přirozeným lidským potřebám – úcta k člověku, lidským společenstvím a k přírodě na naší planetě.
- Rozvíjení komunikace a spolupráce.
Dítě se speciálními potřebami má tytéž potřeby jako ostatní děti a lidé, avšak je pro ně specifický způsob jejich prožívání a uspokojování.
Naše MŠ tvoří podmínky k poskytování odpovídající péče i dětem se speciálními potřebami.
Zásady podpory zdraví v naší MŠ
- Učitelky podporující zdraví
MŠ podporující zdraví spoléhá na učitelku, která je hlavním a integrujícím činitelem MŠ. Na jejich profesních a osobních kvalitách závisí úspěšnost vzdělávacích cílů kurikula podpory zdraví. Děti ji často a mnohém napodobují, a tím se také učí.
- Věkově smíšené třídy
Přirozeným prostředím v životě člověka je věkově smíšená skupina, která umožňuje společné činnosti a vzájemné dorozumívání. V mat.škole je taková skupina jednou z podmínek podpory zdraví. Poskytuje přirozené podmínky pro socializaci dítěte, která je hlavním přínosem předškolního období pro celý další život.
- Rytmický řád života a dne
Mateřská škola podporující zdraví stanovuje a dodržuje taková rámcová pravidla uspořádání života a dne, která zabezpečují rytmický řád a umožňují učitelce uspokojovat individuální potřeby dětí, pružné rozhodování, vzájemnou informovanost a komunikaci s rodiči.
- Tělesná pohoda a volný pohyb
MŠPZ ochraňuje a posiluje organismus dítěte tím, že mu nabízí dostatek volného pohybu, který je pro zdravý vývoj dítěte nepostradatelný. Volný pohyb působí příznivě na celkovou tělesnou a duševní pohodu.
- Správná výživa
MŠPZ pečuje o zdravou výživu, která výrazně ovlivňuje tělesnou a duševní pohodu. Zdravá výživa zajišťuje růst a vývoj, obnovu tkání, psychickou a fyzickou výkonnost a obranyschopnost vůči vnějším a vnitřním vlivům.
- Spontánní hra
MŠPZ vytváří prostor, čas a prostředky pro spontánní hru vycházející z přirozených potřeb a zájmů dítěte. Pro hru je důležitý dostatek pomůcek, materiálu, nářadí, dostatek podnětných hraček, volný přístup k hračkám, vhodné oblečení, které nebrání dětem ve hře.
- Podnětné věcné prostředí
MŠPZ vytváří ve svých prostorách vstřícné, estetické, podnětné a hygienické prostředí. Kvalita věcného prostředí MŠ má významný vliv na pohodu všech, jichž se týká.
- Bezpečné sociální prostředí
MŠPZ vytváří bezpečné sociální klima na základě vzájemné důvěry, úcty, empatie, solidarity a spolupráce mezi všemi lidmi v MŠ
- Participativní a týmové řízení
MŠPZ praktikuje a rozvíjí styl řízení, který je založen na participaci a kooperaci všech zúčastněných.
- Partnerské vztahy s rodiči
MŠPZ rozvíjí společenství MŠ a rodiny jako nejsilnější záruku účinnosti projektu podpoy zdraví. Společenství vzniká prolínáním vlivů z rodiny do MŠ a opačně na základě vzájemné tolerance, partnerství a otevřenosti.
- Spolupráce se ZŠ
MŠPZ usiluje o součinnost se základními školami v okolí, aby tím pomohla vytvářet podmínky pro nestresující, plynulý přechod dětí z MŠ do 1. ročníku školy základní.
Je vedena přesvědčením, že má – li být školní docházka přínosná, musí být každé dítě na jejím startu mocně povzbuzováno k sebedůvěře ve své síly a k nové roli.
- Začlenění MŠ do života obce
MŠPZ je součástí obce, a tím se stává významnou složkou její stability. Svými aktivitami se podílí na životě a rozvoji obce a kvalitou vztahů uvnitř školy i vztahů s rodiči ovlivňuje celkové klima obce. V rámci svého vzdělávacího programu doplňuje její kulturně duchovní život.